DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Krajniak

SME RODINA

Každá stojí (internátna škola pozn.) 400 tisíc eur, 300 tisíc eur škola, 100 tisíc internát.

Nicholsonová, Krajniak a iní v RTVS - 27.02.2017
Nepravda

Na Slovensku je pre financovanie škôl zavedené normatívne financovanie a preto sa prostriedky, vynakladané pre jednotlivé školy líšia napr. podľa počtu žiakov, personálnej a ekonomickej náročnosti, výchovno-vzdelávacieho procesu a pod. Každá internátna škola má rôzny počet žiakov, rôznu veľkosť či rôzny počet učiteľov a preto aj ich výdavky, resp. normatívne príspevky sú rôzne. Keďže náklady na školy nemožno zovšeobecňovať, výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Na Slovensku funguje normatívne financovanie škôl podľa počtu žiakov a personálnej a ekonomickej náročnosti výchovno-vzdelávacieho procesu podľa zákona č. 597/2003 Z.z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov a nariadenia vlády SR č. 630/2008 Z. z. Školy sú financované z rozpočtových kapitol Ministerstva školstva a Ministerstva Vnútra. Z kapitoly Ministerstva školstva sú financované školy v pôsobnosti VÚC, z kapitoly Ministerstva vnútra zase školy v pôsobnosti obce, cirkevného zriaďovateľa a okresného úradu v sídle kraja a materské školy. Ministerstvo školstva na svojich stránkach zverejnilo normatívy na rok 2017 pre školy všetkých zriaďovateľov, ako aj pre školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti okresných úradov v sídle kraja (.pdf). 

Ministerstvo k financovaniu škôl uvádza: "Materské školy, základné umelecké školy, jazykové školy a  školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, VÚC, cirkevných a súkromných zriaďovateľov sú financované z vlastných príjmov samosprávy, ktorých podstatnú časť predstavuje podiel na dani z príjmov fyzických osôb (ďalej len DPFO), ktorý dostanú obce a VÚC prostredníctvom daňových úradov podľa kritérií uvedených v Nariadení vlády Slovenskej republiky č. 668/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve v znení neskorších predpisov. Pri odmeňovaní pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov sa v roku 2017 postupuje rovnako ako v prípade prenesených kompetencií, teda podľa zákona č. 553/2003 Z.z. a NV č. 366/2016 Z.z., ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v súlade s uzatvorenou kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa na rok 2017."

Pre lepšiu predstavu uvádzame rozpočty niektorých internátnych škôl. Podľa údajov o schválenom rozpočte na rok 2016/2017 zo stránok Ministerstva školstva, normatívny príspevok na Spojenú internátnu školu na Červeňovej ulici 42 v Nitre predstavuje dokopy za odborné učilište, špeciálnu základnú školu, školský klub a centrum voľného času 687 452 eur. Za internát je to 147 304 eur. Obe sumy sú teda vyššie ako tvrdí Milan Krajniak.

Na druhú stranu, nájdu sa aj internátne školy s menším normatívnym príspevkom ako tým, ktoré uvádza Milan Krajniak. Jednou z nich je napr. Spojená internátna škola na Tovarníckej 16 v Topoľčanoch, ktorá poberá za odborné učilište, špeciálnu základnú školu a školský klub spolu 332 385 eur, za internát potom 72 393 eur.

Systém normatívneho financovania by mal po schválení novely zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení prejsť zmenami. Návrh tejto novely je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zohľadniť by sa najnovšie mala napr. dĺžka praxe pedagogických a odborných zamestnancov a rozšíriť by sa mal príspevok na dopravné náklady, čím chce vláda podporiť vzdelávanie v materinskom jazyku. 



Dátum zverejnenia analýzy: 26.02.2017