DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jaroslav Baška

SMER-SD

Vďaka systému elektronických aukcií každý rok ušetrí (TSK, pozn.) dva milióny eur.

Trenciansky samosprávny kraj - 11.09.2017
Nepravda

V roku 2016 ušetril EKS a elektronické aukcie TSK približne dva a pol milióna eur. Samotné e-aukcie mali v roku 2016 ušetriť "len" okolo 855-tisíc eur (rozdiel vstupnej a výstupnej ponuky). Navyše nemožno považovať uvedenú sumu ako nejaké pravidlo ako naznačuje Baška. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Popis a systém fungovania elektronických aukcií je vysvetlený v publikácii Transparency International Slovensko: „E-aukcia pri verejnom obstarávaní je on-line dynamická aukcia odohrávajúca sa v reálnom čase medzi obstarávateľom a skupinou pred-kvalifikovaných záujemcov, ktorí navzájom súťažia, aby získali zákazku na dodanie tovarov, služieb, prípadné prác. Títo záujemcovia o zákazku medzi sebou súperia opakovaným ponúkaním .novej ceny za svoj(u) tovar/službu/verejnú prácu prostredníctvom internetu používaním špeciálneho softwaru, a to tak, že predkladajú stále nižšie cenové ponuky v priebehu stanoveného času.“ (.pdf, s.145). 

Podľa Smernice č.2004/18/ES, čl. 1, ods.7. Európskej únie je e-aukcia: „opakujúci sa proces využívajúci elektronické zariadenie na predloženie nových cien upravených smerom nadol a/alebo nových hodnôt týkajúcich sa určitých charakteristických parametrov ponúk, ku ktorému dôjde po úvodnom úplnom vyhodnotení ponúk a ktorý umožní zostavenie poradia ponúk použitím metód automatického vyhodnocovania.“ (.pdf, s.11).

V citovanej publikácii sa píše aj o úsporách, teda znížení nákladov pri využívaní e-aukcií: „...každý dodatočný uchádzač v rámci e-aukcie prináša v priemere pokles ceny okolo 2,9 %, pritom však nezáleží na tom, či sa jedná o stavebné práce alebo informačné technológie. Použitie elektronických aukcií je v porovnaní s klasickým postupom pri alokácii verejnej zákazky spojené s rastom počtu podaných ponúk o jednotku, čo by pri veľmi hrubej kalkulácii znamenalo priemerný pokles vysúťaženej ceny o cca 2,9 % predpokladanej ceny.“ (.pdf, s.16).

1. júla 2014 bolo spustené elektronické trhovisko, a to na základe zákona č. 343/ 2015 Z.z. o verejnom obstarávaní. Avšak až od 1. marca 2015 majú všetci verejní obstarávatelia povinnosť cezeň obstarávať. Elektronické trhovisko je jeden z nástrojov boja proti korupcii a je prvou súčasťou EKS. Ministerstvo vnútra riadi EKS, pričom prevádzku zabezpečuje konzorcium Anasoft, Slovak Telekom a TASR.  O EKS sa vyjadroval aj premiér Fico: "Je to veľmi účinný nástroj pre všetky štátne inštitúcie, samosprávy a obce, ktoré budú cez trhovisko nakupovať bežné tovary a služby. Každý, kto bude mať záujem o takýto obchod, zadá adresu www.eks.sk, zadá, čo si želá kúpiť, pritom nikto nevie, kto nakupuje a kto dal ponuku. Vyhrá najlepšia cena." (TASR)

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017