Nedovolili sme sprivatizovať naše 4 nemocnice, do ktorých investujeme, modernizujeme ich, máme digitalizované pracoviská,zrekonštruovali sme množstvo oddelení, neurologické v Liptovskom Mikuláši, ortopédia v Dolnom Kubíne...
Žilinský samosprávny kraj skutočne prevádzuje štyri nemocnice, do ktorých investuje, či už v prípade nákupu novej techniky alebo rekonštrukcií. Neurologické oddelenie bolo zmodernizované v roku 2014. Ochranu pred privatizáciou a veriteľmi mala poskytunúť právna zmena vlastníctva nemocníc v roku 2012. Od januára 2012 sa všetky štyri nemocnice zlúčili do jednej akciovej spoločnosti, pričom jej vlastníkom je kraj. Výrok Blanára preto hodnotíme ako pravdivý.
Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom štyroch nemocníc v regióne, a to Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. L. Nádaši Jégeho Dolný Kubín, Hornooravskej nemocnice s poliklinikou Trstená, Kysuckej nemocnice s poliklinikou Čadca a Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš.
Predseda ŽSK sa na tému nemocníc vyjadroval aj v správe na webových stránkach kraja: "Žilinská župa prevzala nemocnice v roku 2003 v procese delimitácie od štátu s veľkým modernizačným dlhom. Ich hospodársky výsledok bol v tej dobe mínus 12 miliónov eur. Nám sa podarilo zmeniť spôsob managementu a správy nemocníc. Tie už dnes svoje záväzky nezvyšujú, naopak hospodária vyrovnane a v kladných číslach. K 30. 11. 2016 bol výsledok hospodárenia nemocníc vo výške plus 1,3 mil. eur. Pracujeme ďalej aj na ich obnove, okrem budovania lekární, rekonštruujeme oddelenia, vytvárame pre pacientov a lekárov nové priestory a neustále zvyšujeme kvalitu i komfort. Odkedy sú nemocnice v našej pôsobnosti, investovali sme do ich rozvoja viac ako 36,8 mil. eur a stále hľadáme ďalšie spôsoby, ako ich posúvať vpred..."
Na základe medializovaných informácií je zjavné, že v nemocniciach prevádzkovaných ŽSK skutočne prebieha proces modernizácie a do zariadení sú investované finanančné prostriedky, napríklad na rekonštrukcie či budovanie nových oddelení.
V roku 2009 boli v nemocnici v Dolnom Kubíne kompletne zrekonštruované operačné sály. Podľa informácií na webovej stránke nemocnice, v sekcii ortopedicko-traumatologického oddelenia uvádzajú, že sa jedná "...o superaseptické operačné sály s laminárnym prúdením vzduchu do operačnéhoho poľa, ktoré spĺňajú všetky parametre europskych hygienických noriem a sú jedny z najmodernejších na Slovensku."
V marci 2014 informoval regionálny portál myzilina.sme.sk o sume 791 tisíc eur, ktorá bude štyrom regionálnym nemocniciam poskytnutá na nákup nových prístrojov i na zriadenie jednotky intenzívnej starostlivosti na neurologickom oddelení v nemocnici v Liptovskom Mikuláši.
V júli 2014 denník SME informoval o presťahovaní neurologického oddelenia nemocnice v Liptovskom Mikuláši z nevyhovujucich priestorov do nadpriemerných, zrenovovaných priestorov s nadstavbovými vyšetrovacími metodikami.
V januári 2016 predseda ŽSK Juraj Blanár spomenul v tlačovej správe TASR plány na vybudovanie urgentných prijímov v nemocniciach za asi 3 milióny eur.
Ako informovala agentúra TASR v marci 2017 , nemocnice skutočne v roku 2016 zaznamenali pozitívny výsledok hospodárenia vo výške 656 000 eur. Správa cituje podpredsedu ŽSK Jozefa Štrbu: "V posledných rokoch hospodária naše nemocnice stabilne, vyrovnane a podarilo sa nám začať významný proces ich modernizácie. Keď sme ich preberali od štátu, boli vo veľmi zlom stave. Dnes otvárame nové oddelenia, špičkové operačné sály a budujeme moderné urgentné príjmy."
Podľa tlačovej správy ŽSK z februára 2017 dosiahli verejné lekárne, zriaďované krajom od roku 2012 vo svojich nemocniciach, hospodársky výsledok 130-tisíc eur. Prostriedky z nákupov v týchto lekárňach zároveň podporujú priamo nemocnice.
Ako informovala agentúra TASR v marci 2017 , nemocnice skutočne v roku 2016 zaznamenali pozitívny výsledok hospodárenia vo výške 656 000 eur. Správa cituje podpredsedu ŽSK Jozefa Štrbu: "V posledných rokoch hospodária naše nemocnice stabilne, vyrovnane a podarilo sa nám začať významný proces ich modernizácie. Keď sme ich preberali od štátu, boli vo veľmi zlom stave. Dnes otvárame nové oddelenia, špičkové operačné sály a budujeme moderné urgentné príjmy."
Juraj Blanár vo výroku naznačuje, že samosprávny kraj "nedovolil" privatizáciu nemocníc. Narážal sa situáciu z roku 2011, kedy boli nemocnice právne zlúčené.
Nemocnice sa zlúčili 1. januára 2012 do jednej akciovej spoločnosti Nemocnice ŽSK. Dôvodom bola podľa predsedu ŽSK ochrana majetku nemocníc, ktorý zostal naďalej vo vlastníctve samosprávy a jediným akcionárom bude kraj. "My si chceme majetok chrániť, a preto ten majetok ostáva v majetku ŽSK a akciovka ho bude mať v prenájme. Lebo nechcem, aby sa stal ľahkou korisťou veriteľov, keď zdravotné poisťovne budú takto postupovať ďalej. Ale to sa u štátnych nemocníc môže ľahko stať a ja hovorím, že tu je skrytá privatizácia. My naopak, nechceme absolútne, aby došlo k nejakej privatizácii." V článku na portáli myzilina.sme.sk sa ďalej uvádza: "Dlhy a pohľadávky všetkých štyroch nemocníc i polikliniky bude spravovať nová rozpočtová organizácia pod názvom SZP (Správa záväzkov a pohľadávok). Správa záväzkov a pohľadávok v podstate bude mať jedinú úlohu, a tou bude len si vymôcť všetky pohľadávky, ktoré dnes majú nemocnice voči svojim partnerom. ... Podľa šéfa Žilinského kraja zrušenie nemocníc a polikliniky ako príspevkových organizácií kraja ukladá krajskej samospráve zákon. Zriaďovateľ príspevkovej organizácie je totiž povinný ju zrušiť k 31. decembru roka, v ktorom zistí, že tržby príspevkovej organizácie nepokrývajú jej výrobné náklady počas najmenej dvoch po sebe nasledujúcich rokov."