...v tomto volebnom období robila prokuratúra, polícia opatrenia, že školili týchto vyšetrovateľov, skolili policajtov, ktorí odmietli prijať sťažnosti žien, že tí policajti boli perzekvovaní, trestaní, keď niekto odmietol, (...).
Jaroslav Paška pravdepodobne odkazuje na dotazníkovú metódu výsluchu obetí domáceho násilia, ktorá je zavedená od januára 2017. Dotazník bol vypracovaný v spolupráci so psychológmi a obsahuje 12 otázok, na ktoré je možné odpovedať len áno alebo nie. Každá odpoveď má váhu niekoľkých bodov. Ak má dotazník hodnotu desať a viac bodov, policajt musí konať a vec nesmie byť vyhodnotená ako priestupok. Policajný zbor očakáva od tejto novej metódy pozitívne výsledky. Na druhej strane sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko považuje otázky v dotazníku sa sugestívne, skresľujúce a obsahujúce viacero podotázok. Okrem toho sa Trenčiansky policajti v septembri až novembri 2017 zúčastnili na odbornom vzdelávaní zameranom na správne postupovanie vo veci oznámenia domáceho násilia. Na prípady zlyhania polície pri klasifikácia domáceho násilia upozornili v roku 2016 vraždy dvoch žien, ktoré zavraždili ich bývalí partneri aj napriek tomu, že tieto ženy opakovanie hľadali pomoc na polícií. Z dostupných zdrojov sme sa ale nedozvedeli, či boli príslušní policajti perzekovaní alebo trestaní, ako to uvádza Jaroslav Paška. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.
Na prípady bagatelizovania prípadov domáceho násilia zo strany polície upozornila až vražda Dagmary (45) v januári 2016. Aj napriek tomu, že Dagmar niekoľkokrát podala trestné oznámenie na bývalého partnera, polícia to vyhodnotila ako priestupok. Situácia tak vyústila do tragédie a Generálna prokuratúra skonštatovala, že polícia ani prokuratúra neurobili to, čo mali. Policajti a dozorujúca prokurátorka, ktorí vo veci pochybyli boli v zmysle zákona potrestaní. Podľa odborníčky na trestné právo a rektorky Akadémie Policajného zboru Lucie Kurilovskej možné tresty zahŕňajú, "zásah do platového ohodnotenia policajtov na určitý čas alebo presun na inú pozíciu v rámci polície“.
Denník Pravda vo februári 2017 informoval, že zvýšený počet vyšetrovaných prípadov domáceho násilia znamená okrem iného aj to, že polícia prestáva podceňovať trestné oznámenia žien, ktorým partner opakovane ubližuje. V tejto súvislosti sa uvádza, že je aj naďalej potrebné vzdelávanie policajtov aby vedeli správne reagovať na podnety násilia v rodinách. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa vyjadril, že: "Prokuratúra aj v spolupráci s políciou postupuje oveľa razantnejšie a nekompromisnejšie v týchto veciach na strane jednej. Na strane druhej sa snaží minimalizovať latenciu tejto trestnej činnosti, pretože v tejto oblasti sú ešte značné rezervy, ku ktorým bohužiaľ niekedy prispieva postup polície, ale aj prokuratúry.“
Od Januára 2017 používaj polícia pri vyšetrovaní týrani nové dotazníky. Policajný prezident Tibor Gašpar sa vyjadril, že táto metóda má prispieť ku kvalifikovanejšiemu posúdeniu oznámení, nakoľko bola vypracovaná aj so psychológmi. Dotazník obsahuje otázky na ktoré musí oznamovateľ odpovedať, napr. Odišli ste alebo pokúšali ste sa odísť od násilníka počas uplynulých dvanástich mesiacov? Dopúšťa sa násilník podľa vás aj násilia na deťoch alebo na iných blízkych osobách? Ohrozoval vás násilník zbraňou? Vlastní zbraň alebo má prístup k zbrani? Mal násilník v uplynulom roku problémy s liekmi, drogami, alkoholom alebo psychické ťažkosti, ktoré mu spôsobovali problém viesť bežný život? Dotazník obsahuje 12 otázok a za každú odpoveď je možné "získať" určitý počet bodov. Ak je výsledkom dotazníka desať a viac bodov, policajti musia útočníka zadržať a čin nemôže byť posúdený len ako priestupok.
Podľa sudcu Krajského súdu v Bratislave Petra Šamka sú niektoré otázky v dotazníku sugestívne, skresľujúce, či obsahujúce viacero podotázok. "Tak napríklad otázka č. 4 znie „Viedol súčasný násilný čin k vášmu ublíženiu na zdraví, respektíve k zraneniu, úrazu, ujme alebo došlo k ublíženiu na zdraví v minulosti?“. Pokiaľ ohrozená osoba odpovie „áno“, nebude z jej odpovede vôbec jasné, či áno smeruje k tomu, či násilným súčasným trestným činom došlo k ujme na zdraví, respektíve smeruje k tomu, že k ujme na zdraví došlo v minulosti. Ak v minulosti, tak nie je zrejmé v akej vzdialenej minulosti, teda, či sa tak stalo pred týždňom alebo pred rokom alebo pred viacerými rokmi." Iniciatívu však hodnotí pozitívne, no odporúča zamerať sa na školenie policajtov v tom smere, ako správne a zákonne vykonať výsluch ohrozenej osoby. Celé znenie dotazníku si môžete pozrieť TU.
Od septembra do novembra 2017 sa v Trenčíne konalo odborné vzdelávanie k problematike domáceho násilia. Zúčastnilo sa ho 110 policajtov tzv. prvého kontaktu, teda policajti Obvodných oddelení PZ v Trenčianskom okrese a policajti PMJ PZ Trenčín. Cieľom projektu bolo, "Poskytnúť policajtom, ktorí prichádzajú do styku s obeťami násilia komplexné vedomosti potrebné k správnym postupom, aby sa vyhli prípadným omylom, ktoré môžu mať fatálne následky."