Podľa niektorých prieskumov je Slovensko najviac optimistické spomedzi štátov eurozóny ohľadom dopadov EÚ na ekonomiku krajiny. Avšak neplatí, že Slovensko je najviac eurooptimistickím štátom v EÚ - podľa tohto ukazovateľu sa umiestňujeme posledné roky tesne nad priemerom EÚ. Na základe toho hodnotíme výrok ako zavádzajúci.
Podľa posledného prieskumu Eurobarometru, ktorý bol vydaný 12.5.2014, odpovedalo až 58 % opýtaných Slovákov ,,som optimistický" na otázku o budúcnosti EÚ.Táto hodnota je väčšia než priemer EU28 (53%), avšak zďaleka nie je najväčšia. V tomto istom prieskume spomedzi krajín je na tom ďaleko lepšie Poľsko (70%), ale aj mnohé iné krajiny sa umiestnili pred nami, vrátane Nemecka, Malty, Rumunska a ďalších.
Pri pohľade na výsledky rovnakého ukazovateľa podľa Eurobarometru môžeme vidieť pre Slovensko nasledovné údaje:
5/2012
11/2012
5/2013
11/2013
54 %
50 %
54 %
57 %
Ani v jednom prípade z daných meraní sa Slovesko neumiestnilo na prvom mieste, pred ním sa umiestňovali napr. Poľsko, Dánsko, pobaltské a škandinávske krajiny, Írsko a ďalšie.
Pri príležitosti 10. výročia Slovenska v EÚ, The Slovak Spectator, ktorý patrí pod denník SME vydal článok, ktorý hodnotil pôsobnosť Slovenska v EÚ, ale aj na vzťah obyvateľstva k EÚ. Taktiež poukazovali na pokles optimizmu Slovákov voči EÚ, čo však bolo hlavne spôsobené finančnou krízou. Avšak Slovensko stále patrí medzi nadpriemerne optimistické krajiny v EÚ.
,,Slovakia has been among the most
euro-optimistic member states and Slovaks have been known as supporters
of deeper integration; polls however show a contrast between optimism
and actual knowledge of the integration processes and the functioning of
the EU. The Eurobarometer survey results have shown a decline in trust,
especially between autumn 2010 and spring 2013."
Podľa správy TASR z októbra 2013 je Slovensko najoptimistickejším členom eurozóny, keď 62 % Slovákov si myslelo, že EÚ má pozitívny dopad na štátnu ekonomiku.
Podobnú správu prináša aj Slovak Spectacor v roku 2011.