DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Viskupič

OĽaNO

Portugalsko využilo inštitút reason opinion 227 krát a Slovensko 3+1 krát.

Café Európa: Preco íst volit do EP? - 13.05.2014
Nepravda

Jozef Viskupič má na mysli tzv. odôvodnené stanoviská (reasoned opinions), ktoré môžu národné parlamenty podávať vo vzťahu k prijímanej európskej legislatíve. Je síce pravdou, že NR SR využila túto možnosť štyrikrát (resp. trikrát) od jej zavedenia prostredníctvom Lisabonskej zmluvy (LZ), avšak portugalský parlament poskytol týchto stanovísk 227 len v roku 2012, celkový počet ním podaných stanovísk je až 518. Navyše, ak započítavame len odôvodnené stanoviská riadiace sa príslušnými ustanoveniami LZ, portugalský parlament ich za celé obdobie existencie tohto inštitútu poskytol iba tri. Výrok J. Viskupiča je nepresný pri uplatnení hociktorého z dvoch prístupov pre počítanie stanovísk, preto ho hodnotíme ako nepravdivý.
 
Pre postavenie a právomoci národných parlamentov vo vzťahu k európskej legislatíve a jej pripomienkovaniu sú relevantné najmä Protokoly 1 a 2 k LZ. V článku 6 Protokolu 2 sa zakotvuje právomoc, o ktorej sa zmieňuje volebný líder OĽaNO: "Do ôsmich týždňov od doručenia návrhu legislatívneho aktu v úradných jazykoch Únie môže ktorýkoľvek národný parlament alebo ktorákoľvek komora národného parlamentu poslať predsedom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie odôvodnené stanovisko s uvedením dôvodov, pre ktoré sú presvedčení, že daný návrh nie je v súlade so zásadou subsidiarity. Je vecou každého národného parlamentu alebo každej komory národného parlamentu, aby sa prípadne poradili s regionálnymi parlamentmi so zákonodarnými právomocami."

Podľa databázy odôvodnených stanovísk využila NR SR túto možnosť naozaj v štyroch prípadoch. V tabuľke, ktorú z dostupných údajov zostavil britský parlament figurujú pri Slovensku tri "reasoned opinion".

Presne v tejto istej tabuľke figuruje aj číslo 227 v súvislosti s portugalským parlamentom, avšak vzťahuje sa iba na rok 2012, pričom zahŕňa všetky pripomienky zaslané touto inštitúciou (reasoned opinions + contributions), nielen tie, ktoré spĺňajú podmienky článku 6 protokolu 2 (rozdiel je vysvetlený napr. v tabuľke stanovísk za rok 2014). Navyše, pre získanie celkového čísla pre Portugalsko je k tomuto údaju nutné pripočítať 106 stanovísk za rok 2010, 184 za 2011 a jedno za 2013, čím dostávame súhrnné číslo 518. Databáza odôvodnených stanovísk, ktorá eviduje iba tie, spĺňajúce podmienky stanovené príslušným článkom LZ, zasa eviduje pre portugalský parlament (Assembleia da República) iba 3 odôvodnené stanoviská, čo je menej než pri NR SR. Údaj, ktorý uvádza J. Viskupič, teda nemožno považovať za správny ani ak zohľadníme všetky stanoviská, ani ak započítavame iba odôvodnené stanoviská podľa článku 6 Protokolu 2 LZ.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.05.2014