DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Monika Beňová

SMER-SD

Začala by som od tém, ktoré sa týkali našej krajiny a to boli témy, ktoré boli úzko spojené napríklad s navýšením prostriedkov na odstávku jadrovej elektrárne. Boli to témy, ktoré boli spojené s predĺžením jednoročného čerpania pre štrukturálne fondy a Kohézny fond končiaceho viacročného finančného rámca.

Flašíková-Benová (SMER-SD) vs Kukan (SDKÚ-DS) - 16.05.2014
Pravda

Je pravdou, že išlo o témy týkajúce sa Slovenska a išlo o navýšenie prostriedkov na odstávku jadrových elektrárni celkovo o 200 mil. eur a ročné predĺženie čerpania eurofondov (pravidlo n+3).

20. novembra 2013 schválil Európsky parlament pravidlo n+3 pre Slovensko a Rumunsko. V praxi to znamená, že práve tieto krajiny budú môcť čerpať eurofondy (t.j. Kohézny fond aj štrukturálne fondy) o rok dlhšie. Výbor pre regionálny rozvoj už 24. septembra schválil túto výnimku pre Slovensko. Avšak ešte 19. novembra sa o tejto výnimke hlasovalo vo Výbore pre regionálny rozvoj pričom nemali súhlasiť len poslanci za Česko. Dôvodom opätovného hlasovania bola požiadavka Českej strany, ktorá chcela byť tiež začlenená do tejto výnimky. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Je tiež pravdou, že Slovensko, Litva a Bulharsko tvorili čo sa týka oblasti vyraďovania atómových elektrárni v aliancii, keďže sa ich problém bezprostredne týkal. Poslanci EP v roku 2013 schválili finančnú pomoc pre tieto krajiny, ktoré mali pomôcť pri odstavovaní atómových elektrárni z dôvodu ich zastaranosti. Podrobná správa vlády mapuje proces získavania dodatočných prostriedkov na odstávku elektrárni. O spolupráci pri získavaní dodatočných prostriedkom na odstávku zastaraných atómových elektrárni medzi krajinami hovorila aj Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite na návšteve SR v roku 2013. 

Dátum zverejnenia analýzy: 13.05.2014