DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

My sme krajina, kde platí 5% kvórum. Rozhodnutie ústavneho súdu v Nemecku znížilo kvórum na tri percentá, alebo na nulu, opravuje ma pani Záborská.

Predvolebný európsky špeciál na TA3 - 19.05.2014
Pravda

Je pravdou, že na Slovensku je pre voľby do Európskeho parlamentu nastavená hranica, resp. kvórum 5%. Aby teda politický subjekt získal aspoň jeden mandát, musí prekročiť 5% hlasov. Je taktiež pravdou, že vo voľbách do Európskeho parlamentu v Nemecku už nie je kvórum. Nemecký Ústavný súd vo februári 2014 zrušil 3% kvórum a ešte v roku 2011 zrušil aj kvóru 5%, ktoré platilo vo voľbách do EP v roku 2009. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

"Trojpercentné kvórum pri voľbách do EP je protiústavné. Rozhodol o tom nemecký ústavný súd. Súd v podstate hovorí, že kým pre voľby do Bundestagu je 5 % kvórum opodstatnené, pretože zabezpečuje, aby mohol riadne plniť svoje funkcie, u Európskeho parlamentu to – aspoň nateraz – neplatí a neexistujú dostatočné dôvody predpokladať, že neexistencia kvóra EP zásadnejším spôsobom poškodí jeho prácu. ...Súd už v roku 2011 odmietol o 5 % kvórum, ktoré platilo ešte pri eurovoľbách v roku 2009. Nemecký parlament preto minulý rok upravil jeho hranicu na 3 %. Po strede už neplatí ani tá."

Súd vo svojom stanovisku uviedol, že za súčasných právnych a faktických okolností nie je vážny zásah do princípov rovnosti volieb a rovnosti príležitostí, ktorý predstavuje trojpercentné kvórum, opodstatnený, Rovnosť volieb pri tom chápe ako situáciu, kedy má hlas každého voliča rovnaký vplyv na zloženie parlamentu. Tento princíp možno obmedziť, len ak na to existuje dobrý dôvod.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.05.2014