DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Keď sa chcete hlásiť (v Európskom parlamente, pozn.) nejakou otázkou na rečníka, tak zdvíhate také modré kartičky jak pred sto rokmi sa to možno robilo. Hlasovanie je samozrejme tiež elektronické, čiže stačilo by to nejak zariadiť, aby sa to dalo stlačiť.

Diskusia s európskymi poslancami - 07.07.2014
Pravda

R. Sulík správne uvádza, že hlásenie sa s nejakou otázkou na recníka je zdvihnutím karticky. Predseda potom môže udelit slovo prihlásenému. Hlasovanie sa deje aj elektronicky, no takéto hlasovanie je v menšine prípadov. Elektronické hlasovanie sa využíva napríklad ak výsledok hlasovania rukami je nejednoznacný. Hoci je elektronické hlasovanie ako poznáme z NR SR v menšine, podstata výroku R. Sulíka je pravdivá, výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

Podla clánku 162, ods. 8 Rokovacieho poriadku Európskeho parlamentu, platného od zaciatku volebného obdobia 2014-2019, "predseda môže udelit slovo poslancom, ktorí zdvihnutím modrej karty naznacia, že chcú položit otázku, ktorá nepotrvá viac ako pol minúty inému poslancovi pocas jeho vystúpenia, ak s tým tento poslanec súhlasí a ak je predseda presvedcený, že to nepovedie k narušeniu rozpravy."

Táto možnost tzv. "blue-card question" (pozri napr. tu, tu a tu) sa využíva iba pri záujme formou otázky reagovat na vystúpenie poslanca alebo poslankyne. Štandardne sa recníci, podla spomínaného clánku 162 Rokovacieho poriadku, prihlasujú vopred písomne a rokovací cas je pridelovaný so zohladnením ich príslušnosti k jednotlivým politickým skupinám, príp. ako nezaradených poslancov. 

Portál zaoberajúci sa hlasovaním v EP VoteWatch o spôsobe hlasovania uvádza, že casto sa hlasuje o pozmenujúcich návrhoch, jednotlivých paragrafoch ci rozhodnutiach len zdvíhaním rúk, aby sa zistil všeobecný súhlas alebo nesúhlas. V prípade, že nie je hlasovanie jednoznacné, využíva sa elektronické hlasovanie. Elektronické hlasovanie, ktoré sa technicky podobá napríklad na to z NR SR, je len v menšine hlasovaní. To je dôvodom, preco z množstva hlasovaní nie sú presné údaje ako jednotlivý poslanci presne hlasovali

"The European Parliament meets in plenary session in Strasbourg twelve times every year. It also holds 'mini-plenary' sessions in Brussels (normally four times per year). During each of these plenary part-sessions it votes literally hundreds of times: on amendments, on paragraphs, on parts of paragraphs, on reports and resolutions as a whole.Most of these votes are taken by a 'show of hands', meaning MEPs put up their hand to signal their agreement or disagreement. If the result is unclear, an electronic check may be carried out. This means that MEPs are asked to press a voting button (in favour, against or abstain), and the result is established electronically. This gives an accurate overall result, but the individual votes of MEPs are not registered. In a small proportion of votes, MEPs vote by 'roll call' or 'recorded vote'. This is similar to an electronic check, but in this instance the Parliament's services also record which MEPs voted which way. This information is published later during the day, and VoteWatch processes this data and publishes it on its website. Our data covers all roll-call votes in the EP plenary, on both legislative and non-legislative issues, both final votes and separate votes (on specific paragraphs or amendments)."

Zároven projekt VoteWatch uvádza, že zaznamenávajú na stránke len zaznamenané hlasovania (roll-call vote). Projekt dodáva, že elektronicky zaznamenávané hlasovania by sa mali uskutocnovat co najcastejšie, aby databázy o hlasovaní boli kompletné. 

Dátum zverejnenia analýzy: 06.07.2014