DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Monika Beňová

SMER-SD

...niekoľkokrát sme otvorili v europarlamente tému sťahovania do Štrasburgu, potom vždy narazíme na to, že je to už zakotvené v zmluvách a že všetkých 28 členských štátov, ich premiérov a francúzsky prezident by museli za to hlasovať a že proste Francúzsko za to hlasovať nebude.

Diskusia s európskymi poslancami - 07.07.2014
Pravda

Je pravda, že o zjednotení pôsobísk Európskeho parlamentu (EP) sa v tejto inštitúcii pravidelne diskutuje a tiež, že kvôli zakotveniu súčasného usporiadania v jednej zo zmlúv by na zmenu bol potrebný súhlas všetkých členských štátov v rámci Európskej rady. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Veľká časť poslankýň a poslancov EP v minulých volebných obdobiach naozaj pravidelne vyvíjala iniciatívu v prospech jedného sídla tejto inštitúcie. O tejto otázke hlasovali napríklad koncom marca 2012 v počte 429 hlasov za návrh. Viacerí dokonca vytvorili iniciatívu SingleSeat.eu (žiadny poslanec alebo poslankyňa zo Slovenska v príslušnom zozname nefiguruje).

Problém spočíva v tom, že jeden z protokolov Amsterdamskej zmluvy (.pdf) uvádza: "Európsky parlament má svoje sídlo v Štrasburgu, kde sa koná 12 mesačných plenárnych zasadnutí, vrátane zasadnutia o rozpočte. Dodatočné plenárne zasadnutia sa konajú v Bruseli. Výbory Európskeho parlamentu zasadajú v Bruseli. Generálny sekretariát Európskeho parlamentu a jeho oddelenia zostávajú v Luxemburgu."

Iné vysvetlenie súčasného usporiadanie sídiel EP vysvetľuje súčasný stav nasledovne: "Ani jedna zo zmlúv ES totiž explicitne neurčuje sídlo Európskeho parlamentu. Napriek viacerým návrhom európskych poslancov, aby sa definitívne určilo jedno sídlo EP, doteraz sa nepodarilo Európskej rade dohodnúť na zrušení viac ako 40-ročnej "nomádskej" štruktúry Európskeho parlamentu.
Dôležité kroky na vyriešenie tohto problému prijala Európska rada v Edinburgu, ktorá určila za oficiálne sídlo Európskeho parlamentu Štrasburg, kde sa koná dvanásť plenárnych zasadnutí EP, vrátane rozpočtového. Parlamentné výbory sa schádzajú v Bruseli, zatiaľ čo sídlom generálneho sekretariátu naďalej zostáva Luxemburg."

Zaujímavým je prípad, kedy europoslanci upravili rokovací kalendár tak, aby plenárnych rokovaní v Štrasburgu bolo iba jedenásť, nie dvanásť a ušetril sa tak čas i finančné prostriedky. Európsky súdny dvor rozhodol, že takáto úprava nie je v súlade s primárnym právom EÚ, konkrétne so spomínaným protokolom k Amsterdamskej zmluve. Keďže pre zmenu primárneho práva a teda aj spomínaného ustanovenia o sídle EP je potrebný súhlas všetkých členských štátov, hodnotíme výrok M. Flašíkovej-Beňovej ako pravdivý.  

Dátum zverejnenia analýzy: 06.07.2014