DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Monika Beňová

SMER-SD

Lebo treba povedať veľmi úprimne a nakoniec zaznelo to aj v predvolebnej kampani niekoľkokrát, že práve poslanci Národnej rady Slovenskej republiky boli najmenej aktívni, čo sa týkalo pripomienkovania európskej legislatívy v našich výboroch, ktorá potom následne išla do výborov Európskeho parlamentu.

Diskusia s európskymi poslancami - 07.07.2014
Nepravda

Monika Flašíková-Benová zrejme poukazuje na inštitút tzv. odôvodnených stanovísk (reasoned opinion), ktorý slúži národným parlamentom na "pripomienkovanie" legislatívy EÚ. Nie je však pravda, že by boli poslanci NR SR najmenej aktívny v porovnaní s poslancami národných parlamentov ostatných clenských štátov. Ak aktivitu parlamentov meriame prostredníctvom poctu zaslaných odôvodnených stanovísk, potom NR SR síce patrí k podpriemerne aktívnym parlamentom, avšak nemožno tvrdit, že by bol najmenej aktívny. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.


Lisabonská zmluva, ktorá nadobudla úcinnost 1. decembra 2009, garantuje národným parlamentom možnost vyjadrit sa k legislatíve EÚ. Pre postavenie a právomoci národných parlamentov vo vztahu k európskej legislatíve a jej pripomienkovaniu sú relevantné najmä Protokoly 1 a 2 k Lisabonskej zmluve. V clánku 6 Protokolu 2 sa píše: "Do ôsmich týždnov od dorucenia návrhu legislatívneho aktu v úradných jazykoch Únie môže ktorýkolvek národný parlament alebo ktorákolvek komora národného parlamentu poslat predsedom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie odôvodnené stanovisko s uvedením dôvodov, pre ktoré sú presvedcení, že daný návrh nie je v súlade so zásadou subsidiarity."

Podla databázy odôvodnených stanovísk využila NR SR túto možnost v štyroch prípadoch. Prostredníctvom tejto databázy sme spocítali aj odôvodnené stanoviská z ostatných clenských štátov. V nasledujúcom grafe možno vidiet, že menej odôvodnených stanovísk ako NR SR podali parlamenty desiatich clenských štátov, vrátane Chorvátska, ktoré sa stalo clenom EÚ, len 1. júla 2013 (použité sú najaktuálnejšie údaje z dna 7. júla 2014).


Dátum zverejnenia analýzy: 06.07.2014