DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Viskupič

OĽaNO

U nás vysoké kvórum (pre úspech referenda, pozn.) je napríklad jednou z bazálnych častí programu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností a to v miere jeho zníženia, pretože nemali by sme mať iba deklaratórne stanovené v ústave, či už petičné právo, ktoré podľa nášho názoru by malo vyústiť do legislatívneho návrhu, ktorým by sa musel parlament zaoberať, ako priamou legislatívou, čiže iniciatívou a zároveň referendum by malo byť, či sa budeme baviť o 20- percentnom, 0-percentnom kvóre, to už je otázka.

Referendum, sloboda slova a radikalizácia spolocnosti - 26.01.2015
Zavádzajúce

Jozef Viskupič nehovorí pravdu, ak tvrdí, že ich vysoké kvórum je jednou z bazálnych častí programu OĽaNO, avšak v priebehu posledných rokov predstavilo OĽaNO viacero iniciatív zameraných na zmenu tohto kvóra. Na webstránke OĽaNO sa v sekcii programu strany môžme dočítať všeličo, avšak nie je tam zmienka o referende a ani o kvóre, ktoré Jozef Viskupič spomína. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Na Slovensku je momentálne 50% kvórum, čiže referenda sa musí zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov na to aby bolo platné. Vypustiť podmienku účasti minimálne 50 % oprávnených voličov pre platnosť referenda navrhovali v novele ústavy poslanci za OĽaNO  už v roku 2013 ako aj v roku 2012.

S touto iniciatívou však neuspeli a tak v roku 2014 prišli s novým návrhom novely ústavy, kde referendum podľa návrhu bude platné pri účasti najmenej 20 percent voličov. Na prijatie návrhov tvoriacich predmet referenda bude však aj naďalej potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny účastníkov referenda.

14.2.2014 OĽaNO vyzvalo ľudí k podpore ich referenda, pričom Jozef Viskupič navrhol, aby jedna z otázok riešila aj zníženie kvóra na referendum, a tiež aby sa petícia mohla stať návrhom zákona:
„Pri voľbách politici nepožadujú účasť 50 percent, ale pri referende odrazu hádžu ľuďom polená pod nohy. Treba vyrovnať šance, občania dokážu rozhodovať rovnako zodpovedne ako politici, ak nie aj zodpovednejšie. Nebojme sa referenda.“

Avšak ani s touto iniciatívou sa im nepodarilo uspieť, keď parlament neschválil novelu ústavy, ktorou poslanci za OĽaNO navrhovali posilniť práva občanov SR zúčastňovať sa na správe veci verejných prostredníctvom inštitútu referenda, a to znížením kvóra účasti z 50 na 20 percent oprávnených voličov potrebných pre platnosť plebiscitu.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.01.2015