V roku 2013 bol podľa ÚPSVaR celkový počet umiestnených detí do detských domovov 1188. Pričom celkový počet osvojených detí v tom istom roku bol 173. Problémom je, že na adopciu sú uvoľnené deti, ktoré sú právne voľné, t. z. rodičia sa ich vzdali alebo neudržiavajú s nimi kontakt. Zoznam takýchto detí má ÚPSVaR a ponúka ich žiadateľom o adopciu, ktorí sú zapísaní v jeho zozname. Keďže sa nám však nepodarilo nájsť žiadne štatistiky o počte týchto detí, výrok hodnotíme ako neoveriteľný.
Adopcie detí na Slovensku upravuje Zákon o rodine. Pozná štyri typy starostlivosti (.pdf, s. 8) o deti v rámci sociálno-právnej ochrany. Je to adopcia (resp. osvojenie), pestúnska starostlivosť, náhradná osobná starostlivosť a profesionálna náhradná rodina.
"Úradný osvojiteľský proces je taký, že dieťa sa dostane do prehľadu detí vhodných na osvojenie a oslovujú sa záujemcovia podľa poradovníka v danom kraji. Ak sa do 14 dní nepodarí nájsť ľudí ochotných si dieťatko vziať, do procesu sa zapoja akreditované subjekty – občianske združenia, ako sú napríklad Návrat či Úsmev ako dar a iné. Usilujú sa umiestňovať do rodín aj deti s hendikepom, chorobou, staršie či inak znevýhodnené. Ak nie je možné nájsť dieťaťu pestúnsku či adoptívnu rodinu v rámci kraja, hľadajú sa možnosti v iných krajoch. Ak dieťatku náhradnú rodinu nenájdu na celom Slovensku, najneskôr po 6 mesiacoch sa jeho dokumentácia dostáva do Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a môže byť osvojené v zahraničí."