DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

Ale určite nemôžem potvrdiť a musím odmietnuť to, že by sa Slovensko podvolilo povinným kvótam a že sme ochotní prijať povinne podľa nejakého kľúča, ktorý doteraz nepoznáme, prijať na Slovensko 1 500 migrantov, ktorých neviem kto vyberie.

Jurinová vs. Pellegrini o zahranicnej politike, športe a konferencii Tech Match - 19.10.2015
Nepravda

Na základe systému kvót by malo Slovensko pripadnúť presne 1 502 utečencov. Premiér Fico hlasoval proti povinným kvótam a i po ich odsúhlasení väčšinou zvyšných štátov EÚ sa zásadne vyjadril proti. Kľúč, podľa ktorého nám toto číslo bolo priradené, je však známy. Slovensko má taktiež posledné slovo v tom, ktoré osoby prijme na svoje územie, preto hodnotíme výrok ako nepravdivý.

Na základe súčasných kvót by malo Slovensko prijať 1502 utečencov. Toto číslo vyplýva zo aktuálneho odhadu 120 000 ľudí, ktorí by mali byť prerozdelení medzi všetkými krajinami Európskej únie:

Zdroj: npr.org

Tento návrh bol schválený koncom septembra 2015, napriek tomu, že Slovensko, Česko, Maďarsko a Rumunsko hlasovali proti (pričom Fínsko sa hlasovania zdržalo). Toto nariadenie sa stretlo s veľkým odporom zo strany Slovenska, keď sa premiér Robert Fico vyjadril, že "povinné kvóty nebudú na Slovensku implementované pokiaľ je on pri moci: "Radšej by som sa dostal do infrigementu (pojem označujúci to, keď člen EÚ zlyhá v naplnení nariadenia schváleného Európskou komisiou, pozn.), než aby som prijal kvóty."" Následne vyhlásil, že chce toto nariadenie povinných kvót predviesť pred Európsky súd: "Pôjdeme dvomi smermi: za prvé, zažalujeme kvóty na súde v Luxemburgu... a za druhé, rozhodnutie o kvótach na Slovensku neimplementujeme."

Čísla a kľúč, na ktorom bolo prerozdelenie celkového počtu 120 000 utečencov založené, boli známe už začiatkom Septembra, čiže ešte predtým, než sa uskutočnilo celoeurópske hlasovanie o povinných kvótach:
"Premiestnenie (utečencov, pozn.) bude vykonané na základe povinnej prerozdeľovacej rovnice, ktorá využíva objektívne a merateľné kritériá (40% veľkosti populácie, 40% HDP, 10% priemerného počtu predošlých žiadostí o azyl, 10% mieri nezamestnanosti)." (.pdf, p. 1) 

V tom istom dokumente je zakomponovaná aj dočasná doložka solidarity, ktorá stanovuje, že "ak sa z objektívnych dôvodov, akými je napríklad prírodná katastrofa, členský štát nemôže podieľať úplne či čiastočne na tejto relokácii, bude musieť finančne prispieť do európskeho rozpočtu čiastkou 0.002% svojho HDP. "

Podľa tejto rovnice by malo Slovensko "na základe kvót do roka prijať 802 utečencov a v prípade nutnosti ďalších 656. Štát dostane 6 000 EUR na jedného utečenca", informoval Denník N. Slovensko je na ôsmej najnižšej priečke spomedzi 28 členských krajín, pričom predbehlo iba krajiny s omnoho nižšou populáciou. Dané kvóty sa vzťahujú iba na utečencov zo Sýrie, Iraku a Eritrey.

Taktiež nie je pravda, že by sme museli prijať ľudí, ktorých nepoznáme. Relokácia by mala podľa vedúceho tlačového oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku vyzerať nasledovne: 

"Členské štáty najskôr určia národné kontaktné body pre výmenu informácií a nominujú styčných splnomocnencov, ktorí budú vyslaní do Talianska a Grécka. Tí dozrú na to, aby sa prihliadalo na súlad medzi podmienkami prijímajúcej krajiny a profesijnou kvalifikáciou utečenca, jeho jazykovými schopnosťami, rodinnými a kultúrnymi väzbami, čím sa zabezpečí jeho čo najlepšia integrácia. Členské krajiny zároveň pripravia plány na praktické uskutočnenie relokácie.

V identifikačnej fáze kandidáti na premiestnenie absolvujú pohovor a dostanú informácie o podmienkach relokácie, vrátane dôsledkov nedovoleného pohybu do iných krajín." 

Dátum zverejnenia analýzy: 18.10.2015