DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Erika Jurinová

OĽaNO

Dokonca pamätám si, ako Dzurindovi ešte dodnes vytýka pán premiér, hej, že nehlasoval za Európsku úniu (pri prijímaní Lisabonskej zmluvy, pozn.)...

Jurinová vs. Pellegrini o zahranicnej politike, športe a konferencii Tech Match - 19.10.2015
Neoveriteľné

Je pravdou, že Mikuláš Dzurinda, rovnako ako ostatní poslanci SDKÚ nebol za prijatie Lisabonskej zmluvy a počas hlasovania opustil sálu a hlasovania sa tak zdržal. Tento postoj bol vysvetľovaný zachovaním demokratických princípov na Slovensku. Nepodarilo sa nám nájsť zmienky z posledných rokov, kde by premiér Fico kritizoval Dzurindu za toto konanie. Nakoľko však nemožno vylúčiť, že by Fico takéto vyjadrenia mal mimo mediálneho priestoru výrok ako celok hodnotíme ako neoveriteľný.

Za uznanie Lisabonskej zmluvy hlasovali poslanci Smeru, SNS, HZDS a SMK. Neprítomní boli poslanci SDKÚ a KDH. Proti hlasovali piati poslanci bez poslaneckých klubov.

Hospodárske noviny uvádzajú, že Mikuláš Dzurinda bol proti prijatiu Lisabonskej zmluvy a tým prišiel aj o post Vysokého predstaviteľa pre zahraničné vzťahy a bezpečnostnú politiku. 


"Zachovanie demokratických princípov na Slovensku považujeme za dôležitejšie ako to, či niekto z nás dostane v Európe funkciu," vysvetlil podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš

"Že ak sa niekto domnieva, že silou, tlakom nás donúti k poslušnosti, je to veľmi smutný obraz slovenskej demokracie,“ komentoval predseda SDKÚ-DS pre dňa 31.januára 2008.

Opozícia vyčítala koalícii nerešpektovanie demokratických princípov. Opozičné strany žiadali predsedu parlamentu Pašku, aby stiahol návrh reformnej zmluvy o Európskej únii. V prípade, že ak predseda parlamentu Fico nevyhovie tejto požiadavke opozícia sa nezúčastní na rokovaní o Lisabonskej zmluve.  Na schválenie Lisabonskej zmluvy je potrebná ústavná väčšina čo znamená minimálne 90 hlasov. Bez hlasov opozície by nebolo možné schváliť Lisabonskú zmluvu. Dzurinda pre SITA uviedol, že ak predseda vlády Fico chce viesť rokovania o Lisabonskej zmluve, mal by najprv upraviť tlačový zákon, ktorý by spĺňal demokratické štandardy a kritériá. 

V čase prijímania zmluvy Fico kritizoval KDH a SDKÚ za neeurópsky prístup a absenciu na dôležitých zasadaniach.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.10.2015