DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

Nie som si istý, pani podpredsedníčka, kde ste prišli k tomu čísla, 10 000 že sa ich vstrebalo. No 10 000 ich tu mohlo prísť, ale podľa mňa 90 % bolo vrátených naspäť...

Jurinová vs. Pellegrini o zahranicnej politike, športe a konferencii Tech Match - 19.10.2015
Nepravda

Pellegrini vo výroku reaguje na predchádzajúci výrok Eriky Jurinovej. Ako sme už uviedli, údaj o počte žiadateľov o azyl sa približuje skutočnému počtu v roku 2004, avšak drvivej väčšine žiadostí nebolo vyhovených. Nejedná sa však o 90 %, ale vyše 98 %. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Okolo roku 2004 kulminoval počet  podaných žiadostí o azyl a dosahoval  až 11 tisíc žiadateľov o azyl. Avšak počet ľudí, ktorým bola udelená medzinárodná ochrana takéto cifry nedosahuje a jedná sa o zlomok žiadateľov. Počet udelených azylov nedosahoval ani 2% zo žiadateľov. Príčina k tak malému pomeru je jednak nesplnenie podmienok na priznanie štatútu medzinárodnej ochrany, ale taktiež aj reálny nezáujem o získanie azylu na Slovensku. 

Podmienky získania azylu podľa zákonu o azyle č. 480/2002

"Ministerstvo udelí azyl, ak tento zákon neustanovuje inak, žiadateľovi, ktorý
a) má v krajine pôvodu opodstatnené obavy z prenasledovania z rasových, národnostných alebo náboženských dôvodov, z dôvodov zastávania určitých politických názorov alebo príslušnosti k určitej sociálnej skupine a vzhľadom na tieto obavy sa nemôže alebo nechce vrátiť do tohto štátu, alebo
b) je v krajine pôvodu prenasledovaný za uplatňovanie politických práv a slobôd."

Slovenská republika bola opakovane kritizovaná Úradom pre utečencov Organizácie spojených národov za nízky počet uznaných azylov.  

V rokoch kulminácie počtu žiadateľov však bolo upozorňované na to, že žiadatelia o azyl však častokrát odchádzajú z pobytových zariadení, kde by mali čakať na výsledky žiadosti  z vlastného rozhodnutia. Takto sa tiež umelo navyšujú čísla žiadateľov o azyl, ktorý žiadajú o azyl formálne, ale nie fakticky a snažia sa utiecť do ďalších krajín EÚ.  
Najviac žiadateľov pochádzalo z Indie a z Ruska. Na počte utečencov z Ruska sa podpísal vojenský konflikt v Čečensku. 
 

Dátum zverejnenia analýzy: 18.10.2015