DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Erika Jurinová

OĽaNO

Teraz ma napadlo, že nedávno sme sa stretli na grémiu s pánom prezidentom, kde nás žiadal o legislatívnu zmenu ohľadom odchodu do dôchodkového alebo dôchodkového veku sudcov alebo odchodu vyzlečenia z taláru sudcov. A tuná som videla neochotu riešiť (zo strany vlády, pozn.).

Jurinová vs. Pellegrini o zahranicnej politike, športe a konferencii Tech Match - 19.10.2015
Nepravda

Na poslaneckom grémiu dňa 7. októbra 2015 prezident predstavil svoj návrh na zmenu ústavy, aby po dosiahnutí konkrétneho veku funkcia sudcu automaticky zanikla. Po diskusii sa zástupcovia parlamentných klubov vyjadrovali v zmysle, že takúto zmenu si vedia predstaviť, aj ju podporiť.  Preto hodnotíme jej výrok ako nepravdivý. Keďže podľa dostupných informácií sa spomínaná neochota a nevôľa zatiaľ neobjavili, výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Spomínané poslanecké grémium s prezidentom sa konalo 7. októbra 2015. Na tomto stretnutí chcel prezident osobne vysvetliť zástupcom poslaneckých klubov návrh na zmenu ústavy, na základe ktorého by funkcia sudcu zanikla automaticky po dosiahnutí konkrétneho veku sudcu."
Kiska navrhol, aby sudcovia nižších súdov končili vo funkcii po dovŕšení 67 rokov a v prípade Najvyššieho súdu až po dosiahnutí 70 rokov.

Ako je uvedené ďalej v tlačovej správe vydanej prezidentskou kanceláriou, prezident požiadal zástupcov parlamentu, aby novelu ústavy schválili v tomto volebnom období. Zástupcovia poslaneckých klubov sa zhodli na tom, že takúto novelu ústavy podporia. "

Podpredseda parlamentu a predseda strany KDH Ján Figeľ vyjadril ochotu podporovať návrh prezidenta:

 "Väčšina politických subjektov vyjadrila pripravenosť rokovať o tom, a ak sa nájde zhoda, tak sú aj za zmenu ústavy. Sme pripravení rokovať tak, aby bola zmena ústavy ešte v tomto volebnom období." (TASR)

Ako informuje ďalej TASR, ani predseda parlamentu, ani sudcovia nie sú proti tomuto návrhu a sú ochotní riešiť problém:

Návrh Kisku podporila už aj predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová, minister spravodlivosti Tomáš Borec a takúto zmenu si vie predstaviť aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. (TASR)

Jana Laššáková, podpredsedníčka parlamentu za SMER-SD, zdôraznila, aby sa v takej veci nerozhodovalo bez sudcov. Všetky parlamentné politické strany sú podľa nej naklonené myšlienke automatického odchodu sudcov do dôchodku, otvorenou otázkou zostáva určenie konkrétnej vekovej hranice a spôsob vytvorenia návrhu.

"Ide o zásadnú zmenu. Na vekovej hranici a postupe by sme sa mali dohodnúť aj so zástupcami sudcovského stavu. [...] Ide o zmenu ústavy, najvyššieho zákona štátu. A ide o citlivú otázku. Treba to doriešiť komplexne a kvalitne."


Dátum zverejnenia analýzy: 18.10.2015