DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Abrhan

KDH

Chcel by som (reagovať, pozn.) na tu centralizáciu daní, pán poslanec, veď mi povedzte, že kto z vládnej koalícii sa hlási k centralizácii daní? Lebo pán minister financií Mikloš to nie je, my tiež máme v programe, že nebudeme takéto niečo podporovať, pokiaľ viem, SaS sa k tomu nehlási, ani Most. Ak sa niekto k tomu hlási, tak je to váš bývalý koaličný partner.

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál - 19.09.2011
Pravda

August 2011:

Sarkozy sa s Merkelovou dohodol na ďalšej centralizácii eurozóny v podobe takzvanej "ekonomickej vlády". Obe krajiny chcú harmonizovať dane z firemných ziskov najskôr medzi sebou. Centralizácia je podľa nich lepšia ako riešenie dlhovej krízy nekonečným vypisovaním šekov pre krajiny neschopné splácať dlhy.
Návrhy centralizovať EÚ v oblasti finančnej a daňovej politiky sa objavili už v minulosti. 
Predsedníčka vlády začiatkom roka povedala: "Centralizácia Európy, ktorá by znamenala aj harmonizáciu daní a podobne, nie je pre SR aj občanov v žiadnom prípade výhodná. Daň z pridanej hodnoty (DPH) by skočila možno rovno na 24 %, ale aj dane z príjmu a podobne by dosiahli podstatne vyššiu úroveň. Znižovalo by to čisté príjmy občanov a komplikovalo situáciu so zamestnanosťou. Je preto pochopiteľné, že SR na summitoch s takýmito krokmi v tejto etape v žiadnom prípade nemôže súhlasiť." 

Po dohode Francúzska a Nemecka o tzv. eurovláde, koaličné strany voči tomuto návrhu zaujali skeptický postoj. 
Ivan Štefanec z SDKÚ povedal, že "riešenie netreba hľadať vo väčšej centralizácii, ale skôr v dodržiavaní pravidiel". Tie sú podľa neho obsiahnuté aj v Pakte stability a rastu, ktorý sa však často nedodržiaval. "Čiže mali by sa dodržiavať existujúce pravidlá, prípadne nové pravidlá, ktoré budú oddeľovať zodpovedné krajiny od nezodpovedných." 
Podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna, tiež upozornil na to, že problémy je potrebné riešiť vo vnútri krajín. 
Vyjadrenie predstaviteľa KDH malo iný rozmer. Anton Marcinčin uviedol: "Ak máme spoločnú monetárnu politiku, tak musíme veľmi úzko koordinovať aj fiskálne kroky." Ďalej dodal: "Tak či tak jediná cesta je pomaličky, ale radikálne začať zvyšovať príjmy, pretože prepad na 30 – 31 percent HDP je absolútne neudržateľný." 
SaS sa v tomto prípade vyjadrila neurčito vzhľadom na málo informácií o tomto spôsobe centralizácie.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2011