DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Zdieľaním statusu nevyhráte dovolenku, podľa polície je Slovak travel podvodná stránka

Zdieľaním statusu nevyhráte dovolenku, podľa polície je Slovak travel podvodná stránka

redakcia Demagog.sk 31.05.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíria príspevky facebookovej stránky Slovak travel, ktoré za zdieľanie statusov sľubujú možnú výhru dovolenky. Podľa slovenskej polície ide o podvod, ktorý sa navyše opakuje.

Na sociálnych sieťach sa šíria príspevky facebookovej stránky Slovak travel, ktoré nabádajú ľudí, aby zdieľali ich statusy, pričom vraj môžu vyhrať zájazd v zahraničí. V jednom z príspevkov sa napríklad píše: „Dvoch z vás vyžrebuje o zájazd ALL-Inclusive do Turecko Antalya Do komentára napište hotovo a Zdieľajte Utorok večer sa žrebuje ❤️”. Príspevok mal po troch dňoch od jeho zverejnenia 23. mája vyše 7-tisíc zdieľaní. V aktuálnom príspevku sľubujú zájazd na Kapverdské ostrovy.

Slovak travel nie je bežná cestovná kancelária

Podľa Polície SR je súťaž falošná a ide o podvod. Slovenská obchodná inšpekcia nevedie firmu s názvom Slovak travel v zozname cestovných kancelárií. Názvom najpodobnejšia je spoločnosť SLOVAK TRAVEL SERVICE, s.r.o., ktorá má ale na Facebooku stránku MojaDovolenka.eu podľa názvu webu firmy. So spornou facebookovou stránkou Slovak travel teda nemá nič spoločné.

Facebooková stránka Slovak travel vznikla v apríli 2022. Nezverejňuje žiadne informácie o svojich administrátoroch, žiadne kontaktné údaje ani odkaz na web. V opise stránky sa píše: „Cestovná agentúra - Bohaté skúsenosti, 5* služby — Skúsený, medzinárodný a maximálne klientsky orientovaný tím. 100 % garancia spokojnosti.”

Tri posledné fotografie z prezentovaných súťaží nepatria tejto údajnej cestovnej kancelárii, ale sú len stiahnuté z internetu (viď príklad tu, tu a tu).

Faceboková stránka Slovak travel nie je teda na sociálnej sieti prepojená na žiadnu existujúcu cestovnú kanceláriu, nemá dohľadateľnú kamennú prevádzku a neuvádza na seba žiadne kontaktné údaje v podobe emailu alebo telefónneho čísla. Projekt Hoaxy a podvody na ňu upozorňuje ako podvodnú cestovnú kanceláriu a zdôrazňuje, že medzi varovné znaky patrí aj komunikácia cez messenger. 

Na stránke neinformujú o výsledkoch žrebovania ani o víťazoch. Podľa Hoaxov a podvodov je „cieľom zvýšiť počet sledujúcich danej stránky, pričom prevádzkovatelia majú spravidla dva ciele. Prvým je zvýšiť počet sledujúcich prostredníctvom klamlivej a zavádzajúcej súťaže (počas toho aj často obrať ľudí o finančné prostriedky) a druhým, nemenej zriedkavým, je potom ponúknuť stránku s atraktívnym počtom sledujúcich na predaj, kedy môže byť odkúpená a následne premenovaná a použitá na iné účely”.

Na podvod upozornila opakovane polícia

Na facebookovú stránku Slovak travel upozorňovala v minulosti aj polícia, jej súťaž označila za podvodnú. „Podvod je opäť rovnaký, stačí komentovať a zdieľať a hneď môžete byť šťastným výhercom... stiahnutých peňazí z vášho účtu a zneužitých údajov ako bonus. A to sa veru neoplatí,” napísal Policajný zbor na Facebooku. 

Upozornil tiež, že stránka sa premenovala po tom, čo ju už polícia raz označila za podvodnú. Predtým sa volala Epictravel a potom Tiptravel. 

V odpovediach stránky ku komentárom na jej profile sa podľa polície nachádzal odkaz, ktorý domnelým výhercom hovoril, kde si môžu údajnú výhru prebrať. 

„Pritom po kliknutí na odkaz budete presmerovaní na web, ktorý od vás vypýta údaje od platobnej karty. Ak ich vyplníte, zamávajte vašim peniazom a namiesto dovolenky sa pripravte na komunikáciu s vašou bankou a políciou,” vysvetlila polícia.

Záver

Na sociálnych sieťach sa šíria príspevky Facebookovej stránky Slovak travel, ktoré za zdieľanie statusov sľubujú možnú výhru dovolenky. Podľa Polície SR ide o podvod, ktorého cieľom v minulosti bolo získať od ľudí údaje od platobnej karty. Firma s názvom Slovak travel nie je vedená v zozname cestovných kancelárií Slovenskej obchodnej inšpekcie, nemá dohľadateľnú kamennú prevádzku, neuvádza kontaktné údaje a neuvádza výhercov žrebovania. Príspevky v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme za nepravdivé.