Viacero príspevkov na Facebooku nepravdivo uvádza, že Volodymyr Zelenskyj kúpil na Cypre kasíno hotel v hodnote 150 miliónov liber. Tvrdenia pochádzajú z článku tureckého webu, ktorý bol neskôr zmazaný, a falošnej stránky hotela, ktorá bola vytvorená len pár dní pred publikáciou informácie. Tvrdenia poprel vlastník hotela, ukrajinská ambasáda aj cyperský prezident.
Na sociálnych sieťach sa šíri viacero príspevkov, podľa ktorých mal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kúpiť luxusný kasíno hotel v Cyperskej republike (príklady príspevkov tu, tu, tu a tu).
Príspevky sa zhodujú v tom, že ide o hotel s názvom Vuni Palace, ktorý sa nachádza na okupovanom území severného Cypru. Suma, za ktorú mal ukrajinský prezident kasíno hotel kúpiť, sa údajne pohybovala okolo 150 miliónov britských liber. Niektoré príspevky sa odvolávajú na turecký portál Oda.tv, odkiaľ tieto informácie pravdepodobne pochádzajú.
Článok, z ktorého informácie pochádzajú, bol zmazaný
Článok portálu Oda.tv, ktorý obsahoval tvrdenia o tom, že ukrajinský prezident kúpil hotel Vuni Palace, bol medzičasom z tohto portálu zmazaný.
Článok v tvrdeniach vychádzal z informácie na údajnej webovej stránke kasína, na ktorej je ako vlastník vedená spoločnosť Film Heritage Inc., o ktorej sa v Pandora Papers písalo, že patrí Zelenskému a jeho manželke Olene.
Pandora Papers bola zbierka dokumentov, ktorú zverejnilo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov a odhalilo offshore obchody viacerých svetových lídrov či milionárov, vrátane Volodymyra Zelenského alebo českého premiéra Andreja Babiša. Zelenskyj spolu so svojou manželkou podľa Panama Papers vlastnil spoločnosť Film Heritage, ktorá sa spomína na falošnej stránke hotela. Zelenského poradca Michajlo Podoľak sa ku kauze po jej odhalení v októbri 2021 vyjadril, že offshore spoločnosti (vrátane Film Heritage) vznikli na ochranu príjmov skupiny pred akciami vlády vtedajšieho proruského prezidenta Viktora Janukovyča.
Stránka hotela, na ktorú článok portálu Oda.tv odkazuje, je však len napodobeninou skutočnej stránky.
Falošná stránka má podobné meno a vzhľad ako originál, webová adresa je však pozmenená, aby pripomínala pôvodnú stránku hotela. Na odkazy na stránke nie je možné kliknúť.
Skutočná stránka hotela Vuni Palace Hotel (hore) a falošná stránka hotela (dole)
Novinárska sieť Cyprus Investigative Reporting Network zistila, že falošná stránka bola zaregistrovaná len niekoľko dní pred tým, ako sa tvrdenie začalo objavovať na sociálnych sieťach.
The YouTube video makes reference to the hotel’s website as a source - but the website is fake! Set up a week ago, just days before the casino purchase allegations were made. pic.twitter.com/NUJAFik54K
— The CIReN (@TheCIReN) June 4, 2024
Oficiálna webová stránka hotela nespomína spoločnosť Film Heritage Inc. ani žiadne väzby na Zelenského.
Podozrenie vyvrátili cyperské úrady, vlastník hotela aj ukrajinská ambasáda
V jednom z príspevkov sa píše, že prezident Cypru Níkos Christodúlídés uviedol, že informácie o hoteli údajne vlastnenom ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským preverujú cyperské úrady.
Riaditeľ tlačovej kancelárie cyperského prezidenta Victoras Papadopoulos uviedol, že štátne služby nemajú o takomto nákupe žiadne informácie, ale tieto tvrdenia vyšetrujú. „Dúfam, že to nie je súčasť hybridnej vojny z tureckej strany,“ dodal.
Neskôr na otázku o obvineniach cyperský prezident Níkos Christodúlídés povedal, že orgány Cyperskej republiky záležitosť prešetrili, ale informácia sa nepotvrdila.
„Keď sa vyšetrovanie skončí, v spolupráci s ďalšími krajinami a službami budeme môcť povedať viac, ale v tejto chvíli, päť minút predtým, ako som sem prišiel, som bol informovaný, že nič také sa neobjavilo,“ povedal cyperský prezident.
Hovorca hotela Vuni Palace pre noviny Cyprus Mail povedal, že hotel vlastní skupina spoločností Oscar Ltd a dodal, že Zelenskyj medzi jej akcionárov nepatrí.
Spoločnosť taktiež vydala vyhlásenie, v ktorom označila stránku, ktorá ako vlastníka uvádzala Zelenského firmu, za nepravú a vytvorenú nelegálne.
Informáciu vyvrátilo aj ukrajinské veľvyslanectvo, ktoré uviedlo, že ide o „falošné informácie“, pričom dodalo, že obvinenie „sú zamerané na diskreditáciu Ukrajiny a jej vedenia“.
„Publikácia neposkytuje žiadne dôkazy na podporu svojho tvrdenia. Samotná informácia je nepravdivá. Jeho šírenie má tiež vyvolať diplomatické napätie medzi Ukrajinou a Cyprom,“ píše sa vo vyhlásení ukrajinskej ambasády.
Vymyslené útoky na Zelenského
Volodymyr Zelenskyj je od začiatku vojny terčom útokov, ktoré sa jeho alebo jeho rodinu snažia usvedčiť z nákupu majetkov v hodnote stoviek miliónov.
V minulosti sme overili nepravdivé informácie hovoriace o tom, že Zelenského svokra kúpila luxusnú vilu v Egypte alebo o dezinformáciu, podľa ktorej jeho manželka údajne nakúpila v New Yorku šperky v hodnote vyše milióna eur.
Na sociálnych sieťach taktiež kolovali falošné informácie, že Zelenskyj kúpil bývalú vilu nacistického ministra Goebbelsa, alebo dve luxusné jachty.
Denník Washington Post začiatkom tohto roka preskúmal viac ako 100 interných kremeľských dokumentov získaných európskou spravodajskou službou, podľa ktorých sa kremeľská propaganda zameriava na Zelenského s cieľom rozdeliť a destabilizovať ukrajinskú spoločnosť.
Tieto tvrdenia potvrdila aj špecialistka na dezinformácie Julia Smirnova z Inštitútu pre strategický dialóg v Londýne, ktorú oslovil portál Deutsche Welle (DW).
Podľa Smirnovej Rusko robí všetko pre to, aby podkopalo solidaritu s Ukrajinou falošnými správami a propagandou. „Zelenskyj je symbolom Ukrajiny, symbolom ukrajinského odporu, a preto sú mnohé útoky namierené proti nemu osobne," povedala pre DW.
K tomuto názoru sa pridal aj výskumník z amerického think tanku Atlantic Council Roman Osadchuk. „Ak pošpiníte obraz Zelenského, v podstate pokazíte aj obraz Ukrajiny," dodal.
Záver
Príspevky na sociálnych sieťach, ktoré uvádzajú, že Volodymyr Zelenskyj kúpil na Cypre kasíno hotel v hodnote 150 miliónov liber, neponúkajú na svoje tvrdenia žiadne relevantné dôkazy. Článok, z ktorého tvrdenia pochádzajú, bol neskôr zmazaný. Webstránka hotela, ktorá mala vlastníctvo dokazovať, bola vytvorená len pár dní pred tým, ako bola informácia publikovaná a išlo len o nefunkčnú napodobeninu skutočnej stránky. Tvrdenia označili za nepravdivé všetky zainteresované strany - vlastník hotela, ukrajinská ambasáda aj cyperské autority. Príspevky sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivé.