DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Počas covidu ste nabádali (pozn.: Šimečka) na povinné očkovanie.

30.06.2024
Pravda

Michal Šimečka aj Progresívne Slovensko boli za povinné očkovanie proti covidu-19. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

20. novembra 2021 napísal Michal Šimečka na svoj Facebook status, v ktorom vyhlásil: „Nastal čas na povinné očkovanie. “ V tomto statuse píše, že je nutné zaviesť povinné očkovanie pre dospelých okrem výnimiek zo zdravotných dôvodov proti covidu-19. Rovnaký status bol zverejnený aj na facebookovej stránke Progresívneho Slovenska. V decembri 2021 Progresívne Slovensko zároveň spustilo online petíciu za povinné očkovanie proti covidu-19. 

Robert Fico vyhlásil, že Smer urobí všetko pre to, aby povinné očkovanie proti covidu neprešlo. V auguste 2021 strana Smer-SD podala na Ústavnom súde Slovenskej republiky návrh na preskúmanie ústavnosti novely zákona, ktorá umožňovala Úradu verejného zdravotníctva podmieňovať vstup do prevádzok predložením potvrdenia o očkovaní proti koronavírusu alebo negatívneho testu. Ústavný súd ich návrhu vyhovel a pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

Diskutovať o zavedení povinného očkovania na Covid-19 sa začalo v novembri 2021. V Sobotných dialógoch v januári 2021 vtedajší premiér Eduard Heger povedal, že diskutuje s lekármi a právnikmi o zavedení povinneho očkovania Covidu-19. Heger navrhoval povinne očkovať vybrané vekové skupiny aj personál, ktorý prichádza do kontaktu so seniormi. Zároveň vtedy vyhlásil, že ak očkovaniu vybraných skupín budú brániť ústavné prekážky, riešením by malo byť povinné očkovanie celého obyvateľstva.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.07.2024