SaS
Trestný zákon ste už piatimi novelizáciami opravovali, aby sa tie výhrady, ktoré mala Európska únia, napr. v ochrane európskych finančných zdrojov a teda aj slovenských.
Vládna koalícia novelizovala Trestný zákon až päťkrát v priebehu deviatich mesiacov. Ešte pred schválením prvej novely vo februári tohto roka prišiel Tibor Gašpar s dvoma rozsiahlymi pozmeňujúcimi návrhmi. Väčšina zmien sa pritom týkala výhrad od Európskej komisie. Výrok Mariána Viskupiča preto hodnotíme ako pravdivý.
Národná rada Slovenskej republiky 8. februára 2024 schválila novelu Trestných kódexov, ktorá, okrem iného, zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a znížila trestné sadzby najmä pri majetkových prestných činoch.
Európska Komisia ešte v decembri 2023 požiadala Slovensko, aby v tejto novelizácii nepokračovalo. Neskôr vyjadrili znepokojenie nad ohlásenými zmenami aj poslanci Európskeho parlamentu.
Európska komisia následne poslala slovenskej vláde niekoľko listov so zoznamom výhrad voči novele. Zároveň aj pozastavila hodnotenia žiadosti o štvrtú platbu s plánu obnovy.
Ďalšia novelizácia prišla už 28. februára, keď parlament schválil upravenie premlčacie lehoty pri trestných činoch ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie. Zmena tak opätovne zvýšila premlčacie lehoty na 20 rokov, len niekoľko týždňov, čo ich parlament v prvej novele znížil.
Trestný zákona koalícia opätovne novelizovala 16. júla tohto roku, pričom sa sprísnila tresty za poškodzovanie finančných záujmov EÚ. Vláda tak opätovne reagovala na pripomienky Európskej komisie
Ďalšiu novelizáciu iniciovali poslanci troch koaličných klubov. Jej cieľom bolo zriaďenie špeciálneho útvar – oddelenia závažnej kriminality, ktoré bude chrániť záujmy Európskej únie. Takúto osobitnú zložku už síce vytvoril generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte v marci po zrušení ÚŠP, jej zadefinovanie v zákona bola však podmienka Európskej komisie. Bez zakotvenia v zákone by totiž mohol generálny prokurátor toto oddelenie kedykoľvek zrušiť, čo by znamenalo ďalšie riziko straty eurofondov.
S vlastným návrhom, ktorý zvyšuje sumu pokút za krádeže, prišli aj traja poslanci za stranu Hlas. Pri zmene trestných kódexov sa totiž zdvihla suma toho, čo sa pri krádežiach a podvodoch považuje len za priestupok, suma pokút však ostala rovnaká. Novela tak reflektuje aj na sťažnosti obchodníkov na zvýšený počet krádeží.
Návrh poslancov Hlasu tak bol v poradí už piatou významnou novelizáciou Tresného zákona v priebehu deviatich mesiacov. Navyše ešte pred schválením februárovej novely trestného zákona prišiel poslanec Tibor Gašpar s dvomi rozsiahlymi pozmeňujúcimi návrhmi. Tie mali tiež reagovať výhrady Európskej komisie.